Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Etimesgut İlçesi

   

     Ankara'nın batısında toplam 10.300 hektar yüzölçümüne sahip olan Etimesgut İlçesi, Ankara metropolünün merkez ilçelerinden biridir. Batısında Sincan, kuzey güney ve doğusunda Yenimahalle ilçeleriyle çevrilidir. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

     Etimesgut tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuştur. Bugün de Ankara - İstanbul demiryolu Ankara - Ayaş ve Ankara - İstanbul karayolu Etimesgut'tan geçmektedir. Etimesgut, bulunan tarihi kalıntı ve belgelerden elde edilen bilgilere göre Hititlerin, Friglerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların ve Osmanlı egemenliği altında kalmıştır. Tarihi kaynaklarda Amaksyz, Amaksis, Akmasuz, Ahi Mesud ve Etimesud isimleriyle anılan ilçe son olarak Etimesgut adını almıştır. 

    1928 yılında Nahiye olan Etimesgut, 1968 yılında Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalleye dönüşürken, 1990 yılında ilçe olmuş, aynı yıl Belediye Teşkilatı kurulmuştur.

     İlçede yaşayanların çoğunluğunu memur, işçi ve küçük esnaf oluşturmaktadır.
     Adalet Bakanlığı'nın Eryaman Mahallesinde 250 adet, Atakent Mahallesinde (Elvankent Konutları) 249 adet olmak üzere, Etimesgut'ta toplam 499 adet lojmanı bulunmaktadır.
     Ankara kent merkezine 17 km uzaklıkta olan Etimesgut'un göç alması ve toplu konut yapılaşması nedeniyle nüfusu hızla artmış 570.727'ye ulaşmıştır.

   

  Adres

  Oğuzlar Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi No: 52 Etimesgut/ANKARA

  Telefon

  0312 246 40 00

  E-Posta

  ankarabaticbsisaretadalet.gov.tr