Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Adliyemizde ve Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumunda Corona Virüs (Covid-19) kapsamında alınan tedbirler

        Adalet Bakanlığının talimatı doğrultusunda tehlikeli salgın hastalıklarla mücadele acil eylem planı hazırlanmıştır. Ankara Batı Adliyesinde ve Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan herhangi bir vaka bulunmamaktadır. Adliyemizde hizmetlerin aksamayacağı şekilde nöbet sistemine geçilmiştir. Adliyeye giriş yapan vatandaş sayısı %90 oranında azalmıştır.

        Adliyemizdeki yemekhane hizmeti sonlandırılmış olup, personelimiz ihtiyaçlarını adliye binası içindeki satış mağazasından temin etmektedir.

         Adliye binası ve müştemilatı insan sağlığına zararı olmayan kokusuz, bakteri ve virüslere karşı etkili dezenfektan ile düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Bugüne kadar tüm adliye baştan aşağı detaylı olarak 4 kez dezenfekte edilmiştir. Personelin ve vatandaşların sıklıkla kullandıkları kapı kolları, merdiven tırabzanları, lavabolar sık sık dezenfekte özelliği olan malzemeler ile hijyen kurallarına dikkat edilerek temizlenmektedir.

        Adliye binasının muhtelif yerlerine hastalık riskine ilişkin tedbirleri içeren afişler ve duyular asılmış, sıklıkla kullanılan alanlara dezenfektan ürünleri konularak adliyeye giren vatandaşların kullanımına sunulmuştur.

        Adliye personelinin vatandaşla sürekli temas halinde oldukları birimlerde eldiven, maske ve dezenfektan malzemeleri kullanımı sağlanmış, sosyal mesafenin korunması yönünde tedbirler alınmıştır.

        Adliye binasına girişler yalnızca bir kapıdan yapılmakta olup, girişlerde vücut ısısı ölçümü emniyet personeli tarafından yapılmaktadır. Emniyet personelinin bu durumdan etkilenmemesi için gerekli tedbirler alınmıştır.

        İlgili Genelgeler gereği, 60 yaş üzerinde olan, kronik rahatsızlığı olan, hamile olan, süt izni olan, eşi ve aynı hanede birlikte yaşadığı kişilerden sağlık kuruluşlarında çalışan personel idari izne ayrılmıştır.

        Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumunda tüm önlemler alınmış olup, cezaevi ve müştemilatı düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Ceza infaz kurumuna giriş yapacak hükümlü ve tutuklular sağlık kontrolünden geçirilerek 14 gün boyunca farklı odalarda tutulmaktadır. Cezaevi personelinin belirlenen sürelerde izole edilen yerlerde kalması sağlanmıştır.

        Alınan bu tedbirler ile Adliyemizde ve Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumunda COVİD-19 vakası yaşanmamıştır.

  Adres

  Oğuzlar Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi No: 52 Etimesgut/ANKARA

  Telefon

  0312 246 40 00

  E-Posta

  ankarabaticbsisaretadalet.gov.tr