Adalet Komisyonu Başkanı

    Şenel ALTINAY
    Ankara Batı Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı

     

          12.01.1970 tarihinde Tokat’ta doğdu. Anne adı Mevlüde, baba adı Ali’dir. Tokat Merkez Söngüt köyü nüfusuna kayıtlıdır. İlkokulu 1976 – 1981 tarihleri arasında Tokat Cumhuriyet İlkokulunda, ortaokulu ise 1981 – 1984 tarihleri arasında Tokat Atatürk Ortaokulunda bitirdi. 1984 – 1987 yılları arasında devam ettiği Tokat Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölümünü okul birincisi olarak bitirerek Lise eğitim ve öğretimimi tamamladı. Liseden sonra hiç ara vermeden 1987 yılında başladığı yükseköğrenim yaşamını 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek sonlandırdı.
          Aynı yıl Tokat’ta avukatlık stajına başladı ve 1992 yılı Kasım ayında bu stajı tamamlayarak avukatlık ruhsatını aldı. Hemen akabinde Tokat’ta Adli Yargı Hâkim Adayı olarak vazifeye başladı. 1994 yılı Aralık ayında kur’a çekerek Çorum ili Uğurludağ ilçesine Hâkim olarak atandı.
          31.03.1995 – 30.11.1995 tarihleri arasında 8 ay kısa dönem askerlik görevini yaparak Uğurludağ Hâkimliği görevine devam etti. 1998 yılı Aralık ayında Rize İli Fındıklı ilçesi Hâkimliğine tayin edildi.
          Yaklaşık 3,5 yıl burada görev yaptıktan sonra 12.06.2002 tarihinde Adalet Müfettişliğine müşterek kararname ile atanarak Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulundaki görevine başladı.
          Ağustos 2004 terfi döneminde Hâkimlik mesleğinde birinci sınıfa ayrıldı. Ağustos 2007 terfi dönemi itibariyle 10.10.2007 tarihli HSYK kararı ile birinci sınıf hâkim oldu. Ağustos 2010 terfi döneminde 3 yıllık süresini doldurarak % 81, Ağustos 2013 terfi döneminde de % 83 kıstas aylığa hak kazandı.
    Ayrıca Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku ana bilim dalında yüksek lisans yaptı. 07.12.2007 tarihinde mezun olarak yüksek lisans diplomasını aldı.
          12.06.2002 – 02.09.2008 tarihleri arasında Adalet Müfettişi, 03.09.2008 – 15.04.2011 tarihleri arasında Adalet Başmüfettişi olarak Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığındaki görevine devam etti. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum ve Anayasa değişikliği sonrası oluşan HSYK tarafından atandığı Sincan Hâkimliği görevine 29.04.2011 tarihinde başladı. 19.07.2011-19.07.2012 tarihleri arasında Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi, 19.07.2012-17.07.2014 tarihleri arasında Sincan 2. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi olarak görev yaptı. 18.07.2014 tarihinden beride Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
          Evli ve 01.11.2004 doğumlu olan ikiz iki erkek çocuk babasıdır.

     

    Adres

    Oğuzlar Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi No: 52 Etimesgut/ANKARA

    Telefon

    0312 246 40 00

    E-Posta

    ankarabaticbsisaretadalet.gov.tr

    © 2020 ANKARA BATI ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

    Sitemizi Bugün : 526 - Toplam : 4386554 kişi ziyaret etmiştir.