ATATÜRK KÖŞESİ
PROJELER
T.C     
ADLİ YARGI
YAZI İŞLERİ VE İDARİ İŞLER MÜDÜRLERİ
SÖZLÜ SINAV KURULU

BASIN AÇIKLAMASI

      Son günlerde bir kısım yazılı basında ve bazı internet siteleri ile sosyal medya hesaplarında çıkan haberler üzerine basını ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekmiştir.
      Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği uyarınca Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri yazı işleri müdürü ve idari işler müdürü kadroları için yazılı sınavda başarılı olan adayların sözlü sınavını yapmak üzere, 08/10/2015 tarih ve 39353 sayılı Bakanlık Onayı ile Ankara Batı Adliyesi bünyesinde 5 kişilik Sözlü Sınav Kurulu oluşturulmuştur.
      Bu görevlendirme üzerine 19 Ekim 2015 tarihinde başlayan sözlü sınavlar halen devam etmekte olup, 16 Aralık 2015 tarihinde sona erecektir.
      Bugüne kadar sınava giren adaylara, sınav başlamadan önce Sınav Kurulunca tespit edilip, kayıt altına alınan sorular arasından Yönetmeliğin 15/A maddesinde belirtilen puanlama esasları çerçevesinde iki adet soru yöneltilmektedir. Puanlama esaslarından biri de sözlü sınava alınan adayın “Genel Kültür ve Genel Yetenek” bilgisidir.
      Bu amaçla şimdiye kadar sınava giren adaylara Genel Kültür ve Genel Yetenek alanından da sorular sorulmuştur.
Öncelikle belirtmek gerekir ki “Otobüse kaç pingpong topu sığar, pingpong topu kaç gram, sineğin kaç gözü var” şeklindeki adayların yeterliliklerini ölçmeye elverişli olmayan, haber sahiplerinin kötü niyetlerini ortaya koyan sorular kesinlikle sorulmamıştır.
      Gerçek dışı haber yapan kişi ve kuruluşlar ile bu habere kaynak teşkil eden kişiler hakkında yasal gereğine tevessül edilecektir.

      Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 21/11/2015

                                                                                                                                  SÖZLÜ SINAV KURULU

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Batı Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←